Kapłani

ks. Błażej Kownacki

Proboszcz

Od 14.03.2009 roku funkcję proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim pełni ks. Błażej Kownacki.

Ks. Proboszcz Błażej Kownacki przyszedł na świat 23. października 1964 r. w Gnieźnie. Rodzice Wojciech i Ewa (już nieżyjący) wychowali jedną córkę i trzech synów. Od urodzenia zawsze mieszkał w Powidzu, niedaleko Gniezna, miejscowości słynącej z położenia nad pięknym, czystym i dużym jeziorem, noszącym nazwę Jezioro Powidzkie. Mały Błażej już jako przedszkolak służył do Mszy św. w kościele jako ministrant (ministrantami byli wszyscy trzej bracia). Do Szkoły Podstawowej w Powidzu zaczął uczęszczać w 1971 roku, ukończył ją w roku 1979. Następnym etapem życia była nauka w szkole średniej – Technikum Ogrodniczym w Powierciu k. Koła (w latach 1979-1983).
Po zdaniu matury rozpoczął pracę w Kombinacie Ogrodniczym w Czerniejewie, jako stażysta. Po roku pracy podjął decyzję o wstąpieniu do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, by zrealizować powołanie kapłańskie, które rozpoznał w swoim sercu. Formację seminaryjną odbył w latach 1984 – 1990.
2. czerwca 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie w stopniu prezbitera z rąk Ks. Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski w katedrze w Gnieźnie.
Pierwszą placówką pracy młodego kapłana był Inowrocław, parafia Zwiastowania NMP (1990-1993). Następnie przez pół roku (do lutego 1994 r.) pracował w Republice Czeskiej, w Kladnie k. Pragi. Po powrocie do Polski, został skierowany jako wikariusz do parafii Wniebowzięcia NMP w Kcyni (1994-1998), potem kolejno do parafii św. Marcina w Szubinie (1998-2001), do parafii Opatrzności Bożej w Bydgoszczy (2001-2004) i do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Bydgoszczy (2004-2009).
W marcu 2009 (14.03.) został skierowany przez Ks. Biskupa Jana Tyrawę, Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, w charakterze proboszcza do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miasteczku Krajeńskim. Jest to pierwsza samodzielna placówka proboszczowska. Ks. Proboszcz liczy na modlitwę swoich parafian i współpracę we wszystkich zamierzeniach duszpasterskich.

Ks. Błażej przez wiele lat pielgrzymował pieszo na Jasną Górę w Pielgrzymce Promienistej, najpierw ze swojej rodzinnej parafii, pod przewodnictwem ks. Wojciecha Dzierzgowskiego, następnie z parafii, gdzie pracował jako wikariusz, wędrował również z Poznania, a także indywidualnie i ze swoim ojcem.
Zainteresowania i hobby to sport !!! Sport, oglądany w TV, oglądany na żywo na stadionach (lekkoatletyka w Bydgoszczy) piłka nożna (Lech Poznań na stadionie w Poznaniu) reprezentacja Polski (stadiony w Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu), siatkówka (Hala „Łuczniczka” w Bydgoszczy) oraz sport uprawiany osobiście (biegi, jazda rowerem, rolki, łyżwy, narty, pływanie, żeglarstwo i inne…. M.in. latał kiedyś szybowcem, marzy o skoku ze spadochronem i przebiegnięciu MARATONU…)

Na obrazku prymicyjnym umieścił słowa: „Chcę wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie…” (Z Aktu oddania się Matce Bożej). Maryja prowadzi ks. Błażeja przez życie, a największym jego marzeniem jest…. by znaleźć się kiedyś w niebie !!!   (red. 2011 rok)

Ps. Udało się przebiec 2x Maraton Poznański...  Skok ze spadochronem trzeba już zostawić młodszym...

(uzup. 28.03.2020)

Spis rządców parafii w Miasteczku Krajeńskim

Lp. Imię i nazwisko Czas
1. Baltazar 1606 - 1616
2. Andrzej Krajon 1617 - ?
3. Borinius 1619 - ?
4. Sebastian Chmielewski 1627 - 1647
5. Walenty Bartnikiewicz 1647 - 1656
6. Marcin Albert de Pitta (vel Piła) 1660 - 1679
7. Jan Gliniecki 1680 - 1681
8. O. Piotr z Górki O.F.M. (pomocnik ks. Glinieckiego) -
9. O. Stanisław Piotr (zakonnik, pomocnik ks. Glinieckiego) -
10. Stanisław Balcerowicz 1682 - 1694
11. Jan Józef Mantey (zmarł podczas zarazy) 1694 - 1709
12. Alojzy Andrzej Liszkowski 8.4.1710 - 1712
13. Michał Franciszek Rzekaczewski 14.9.1712 - 1718
14. Łukasz Franciszek Zarzecki (dziekan, komendarz) 1718 - 1720
15. Antoni Józef Kruszyński (kanonik, komendarz) 1718 -1720
16. Stanisław Józef Komorowski 1720 - 1737
17. Jan Marcin Mudrowski (kanonik kaliski) 30.08.1737 - 1774
18. Józef Paweł Schmidt (kanonik kaliski, dziekan) 1776 - 1810
19. Piotr Ryński (zrezygnował) 1810 - 1820
20. Jan Frydrychowicz 1820 - 1821
21.

Andrzej Mikołaj Güntzel (Ginczelski)

pod kuratelą

24.7.1823 - 1847

od 8.10.1845

22. Józef Celler 1847 - 8.12.1883
23. Michał Jaraczewski (wik. subst. do Ryczywołu) 1883 - 1886
24. Stanisław Klarowicz (Morzewo) 1.10.1886 - 28.3.1887
25. Michał Gill (Śmiłowo) 1.10.1886 - 28.3.1887
26. Jan Has 28.3.1887 - 1.10.1892
27. Stanisław Woda (licencjat, otruty w kościele) 14.3.1893 - 1.9.1895
28. Jan Has (dodatkowo z Morzewa) 1.9.1895 - 1.10.1895
29. Maksymilian Szukała (do Gołańczy) 1.10.1895 - 1.7.1901
30. Piotr Kammer (z Gołańczy - do Gniezna) 1.7.1901 - 1906
31. Filip Hoffmann (do Wysokiej) 1.10.1906 - 1.10.1914
32. Witold Nowakowski 1.10.1914 - 15.4.1915
33. Feliks Niedbał (zamordowany) 15.4.1915 - 11.11.1939
34. Jan Zygmunt Baranowski 1.5.1945 - 22.11.1964
35. Adam Musiał 18.5.1965 - 1.9.1979
36. Władysław Dopierała 1.9.1979 - 30.6.1986
37. Henryk Bykowski 1.7.1986 - 7.1.1996
38. Zdzisław Owsianowski 15.2.1996 - 7.5.1996
39. Józef Warczak 1.7.1996 - 7.7.2003
40. Roman Adam Kneblewski 7.7.2003 - 24.6.2007
41. Czesław Uliński 24.6.2007 - 14.3.2009
42. Błażej Kownacki 14.3.2009 -

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM